Rotaslietas

Mūsdienās gan sievietes, gan vīrieši var akcentēt individualitāti un radīt savu unikālo stilu, izmantojot rotaslietas. Tās var būt kā imidža galvenais elements, vai arī kalpot kā gaumīgs akcents.

Kā kopt rotaslietas, lai tās kalpotu no gada uz gadu?

Lai saglabātu juvelierizstrādājumu sentimentālo un mantisko vērtību, ir svarīgi uzturēt auskarus, kaklarotas, rokassprādzes, gredzenus un pulksteņus labā stāvoklī. Taču ir daudz veidu, kā jūsu rotaslietas var tikt bojātas ikdienas valkāšanas laikā, tāpēc svarīgi zināt, kādiem rotaslietu kopšanas principiem pieturēties. Iepazīstieties ar vienkāršu 5 soļu pamācību rotaslietu kopšanā, kas palīdzēs jūsu rotas saglabāt ideālā stāvoklī no gada uz gadu:

1

Veiciet rotaslietu tīrīšanu

Rotaslietas ir svarīgi tīrīt, lai atjaunotu to spīdumu un, protams, izvairītos no dažādu netīrumu uzkrāšanās. Lielāko daļu rotaslietu varat tīrīt ar siltu ūdeni un maigām ziepēm. Tomēr svarīgi izmantot saudzīgu drāniņu vai birsti, jo īpaši tad, ja rotaslietā ir iestrādāti dārgakmeņi, kurus var viegli saskrāpēt. Ja tomēr neesat pārliecināti par savām spējām, labāk šo darbiņu uzticēt jomas speciālistam.

lock icon
2

Apzinieties, kad rotaslietas labāk nevilkt

Viena no biežākajām kļūdām rotaslietu nēsāšanā ir vēlme to valkāt 100% no sava laika. Jāņem vērā, ka rotaslietas zināmos apstākļos nav ieteicams nēsāt, lai arī cik ļoti mēs gribētu, lai to redz un novērtē visa pasaule. Piemēram, sporta zāle, baseins vai pirts noteikti ir vietas, kuras nav ieteicams apmeklēt ar gredzenu pirkstā vai ķēdīti uz kakla. Hlors un augsta temperatūra var neatgriezeniski sabojāt jūsu rotu. Pastāv arī liels mehānisko bojājumu jeb skrāpējumu risks. Tādēļ pirms trenažieru zāles vai baseina apmeklējuma, nogalabājiet rotu nelielā auduma maisiņā vai tai speciāli paredzētā kastītē.

money icon
3

Izturieties saudzīgi pret savām rotaslietām

Dārgmetāli, krāsainie dārgakmeņi un dabīgie akmeņi ir ļoti jutīgi pret ķīmiskām vielām. Ja lietojat smaržas, pārliecinieties, ka to darāt pirms rotaslietas uzlikšanas, nevis uzsmidziniet tās pēc tam. Tas pats attiecas uz mājas kopšanu ar ķīmiskajiem līdzekļiem — pirms tam noteikti pārliecinieties, ka visas rotas, jo sevišķi gredzeni, ir noņemti.

dice icon
4

Uzglabājiet rotaslietas tām paredzētā vietā

Arī brīžos, kad nenēsājiet rotaslietas, jums ir jārūpējas par tām, nodrošinot atbilstošus uzglabāšanas apstākļus. Piemēram, ja uzglabājat visas rotaslietas vienā kastītē, tās var sapīties un saskrāpēt dārgakmeņus vai vienkārši saplīst. Tiesa, vēl ļaunāk ir tad, ja neizmantojat kasīti vai maisiņu vispār, jo tādējādi pakļaujat rotaslietu dažādu ārējo faktoru iedarbībai. Tālab ieteicams saglabāt kastītes vai maisiņus, kuros tika iegādāta rota, un turpināt tos izmantot uzglabāšanai.

avatar icon
5

Aprūpējiet rotaslietas pēc nēsāšanas

Pēc katras nēsāšanas maigi noslaukiet rotaslietas, izmantojot mīkstu drāniņu, lai notīrītu putekļus vai netīrumus un novērstu citu vielu, piemēram, krēmu un smaržu, nogulšņu uzkrāšanos.

vector icon
Rotaslietas

Rotaslietas, piemēram, gredzeni, kaklarotas, auskari un rokassprādzes, var būt izgatavotas no daudz un dažādiem materiāliem — zelta, sudraba, stikla vai pat plastmasas. Tāpat rotas bieži vien ir rotātas ar īstiem vai mākslīgiem dārgakmeņiem, kā arī tajās tiek iegravēti vārdi un simboli. Šī rotu daudzveidība materiālos, stilos, krāsās un formās nodrošina to, ka ikviens spēs piemeklēt savai gaumei un stilam piemērotāko rotaslietu! Padomājiet — vai jūs pazīstat kādu, kurš nekad dzīvē nebūtu nēsājis kaut vienu rotaslietu?!

Bieži vien mēs izvēlāmies nēsāt rotaslietas ne vien to fizisko īpašību dēļ, bet gan simboliskās nozīmes dēļ. Jo sevišķi aktuāli tas ir gadījumos, kad rotaslieta tiek dāvināta. Tā var būt kaklarota ar kādu nozīmīgu simbolu, dāvinātie auskari no mīļa cilvēka vai saderināšanās un laulības gredzens, kuru mēs nevelkam nost pat ejot gulēt. Galu galā, rotaslietu nēsāšana ir kļuvusi par daļu no cilvēka dzīves stāsta.

Rotaslietu vēsture un tagadne

Mūsdienās rotaslietas mums asociējas ar kaut ko ļoti universālu, bet nereti arī ļoti greznu un dārgu. Taču vai tā tas ir bijis vienmēr? Ticiet vai nē, bet rotaslietām ir bijusi diezgan liela sociālā loma cilvēku dzīvēs arī vairākas tūkstošgades atpakaļ.

Mūsdienās arheologi joprojām atrod rotas no gliemežvākiem, akmeņiem un kauliem, kas datējamas pat ar aizvēstures periodu. Visticamāk, cilvēki jau no agras bērnības tās nēsāja kā aizsardzības un/vai statusa zīmi.

Tāpat droši vien katrs ir dzirdējis, ka zelta vai citu augstu vērtētu dārgmetālu rotaslietas tika apglabātas kopā ar mirušajiem, lai tās pavadītu savu īpašnieku pēcnāves dzīvē. Un tā ir taisnība, jo liela daļa arheoloģisko rotaslietu nāk tieši no kapenēm. Visbiežāk atrastās rotaslietas kapenēs ir, piemēram, galvas rotas, auskari, kaklarotas, kuloni, aproces, potītes, gurnu un elkoņu rotas. Varam secināt, ka rotas, no galvas līdz pat kājām, ir bijis svarīgs elements cilvēka dzīvē jau izsenis — ja ne dzīves laikā, tad vismaz nāves brīdī.

Viduslaiku rotaslietas 1200-1500

Viduslaiku Eiropā valkātās rotaslietas parasti atspoguļoja hierarhisko statusu, jo īstas un vērtīgas rotaslietas varēja atļauties tikai augstākais sabiedrības slānis. Karaliskās personas un muižnieki visbiežāk bija tērpušies no galvas līdz kājām zeltā, sudrabā un dārgakmeņos. Savukārt pārējie sabiedrības slāņu pārstāvji, ja arī varēja atļauties valkāt rotaslietas, tad tikai no tādiem parastā metāla materiāliem kā varš vai alva.

Tomēr neskatoties uz ierobežojumiem, jau tolaik cilvēki uzskatīja, ka krāsai, ko rotā radīja dārgakmeņi un emalja, ir aizsargājošais spēks. Tāpat viduslaikos nebija sveša rotaslietu gravēšana, kas, domājams, tika darīts ar aizsargājošu nodomu.

Līdz 14. gadsimta beigām dārgakmeņus tikai pulēja, nevis grieza. To vērtību noteica izmērs un spīdīga krāsa. Emaljas, kas ir augstā temperatūrā uz metāla virsmas apdedzināti slīpēti stikliņi, ļāva zeltkaļiem jeb juvelieriem uz rotaslietām izkrāsot savus zīmējumus. Viņi izmantoja dažādas tehnikas, lai radītu efektus, kurus plaši izmanto vēl šodien.

Renesanses rotaslietas

Aizraušanās ar krāšņumu bija renesanses laika rotaslietu spilgtākā iezīme. Emaljas, kas bieži vien klāja abas rotaslietas puses, kļuva izsmalcinātākas un krāsainākas, un sasniegumi griešanas tehnikā palielināja akmeņu mirdzumu. Seno laiku rotu mākslas attīstībā nozīmīgs posms bija metālu apstrādes atklājums. Laika gaitā metāla apstrādes tehnika kļuva arvien sarežģītāka un rotājumi — izsmalcinātāki.

Juvelierizstrādājumos varēja saskatīt gan milzīgo reliģijas nozīmi ikdienas dzīvē, gan laicīgās varas ietekmi, jo daudzus iespaidīgus izstrādājumus nēsāja kā politiskās varas apliecinājumu. Labs piemērs varētu būt zīmoggredzeni.

Jaunatklātā interese par klasisko pasauli tika atspoguļota rotaslietu apdarēs, un pieprasītākas kļuva mitoloģiskas figūras un ainas, kas rotaslietu radīšanas procesu padarīja divtik sarežģītu. Šādu rotaslietu tapšanas laikā atdzima senā dārgakmeņu gravēšanas māksla, un portretu izmantošana atspoguļoja vēl vienu renesanses kultūras tendenci — pieaugošo māksliniecisko izpratni par indivīdu.

Tāpat, tolaik tika uzskatīts, ka konkrēti akmeņu veidi pasargā no noteiktām slimībām vai draudiem, sākot no zobu sāpēm un beidzot ar ļaunu aci. Tiesa, daži pie šiem uzskatiem pieturās joprojām.

17. gadsimta rotaslietas

17. gadsimta sākumā rotaslietu pasaulē radās pavisam jauns rotājumu stils. Ja pirms tam tumšu audumu apģērbus bija nepieciešams saskaņot ar izsmalcinātām zelta rotaslietām, tad tagad modē ienāca maigie pasteļtoņi. Šie toņi kļuva par graciozu fonu dārgakmeņiem un pērlēm, un šādu stilu piekopj arī mūsdienās.

Tirdzniecības saitēm izplešoties, arī dārgakmeņi šajā laika posmā kļuva arvien pieejamāki.

18. gadsimta rotaslietas

18.gadsimtā attīstījās briljantgriezumi ar daudzām šķautnēm. Dimanti mirdzēja un spīguļoja kā vēl nekad agrāk, sākot dominēt rotaslietu dizainā. Lai izceltu dimanta balto krāsu jeb bezkrāsaina dimanta spēju mirdzēt, briljantu visbiežāk centās iestrādāt tieši sudraba rotaslietās.

19. gadsimta rotaslietas

19. gadsimts bija milzīgu rūpniecības un sociālo pārmaiņu periods, tomēr pagātnei joprojām bija nozīmīga loma rotaslietu dizainā. Pirmajās desmitgadēs bija populāri klasiskie stili, kas atgādināja par senās Grieķijas un Romas krāšņumu. Šo interesi par senlietām veicināja jauni arheoloģiskie atklājumi. Zelta meistari centās atdzīvināt senās tehnikas un darināja rotaslietas, kas atdarināja arheoloģiskās rotas vai bija tuvu tam stilam.

Lielāko daļu šā perioda bija populāras arī naturālistiskas rotaslietas, greznotas ar skaidri atpazīstamiem ziediem un augļiem. Dabas krāsas tika piedēvētas arī krāsainajiem dārgakmeņiem, un "ziedu valodā" tika gravēti īpaši vēstījumi uz rotaslietām. Atšķirībā no iepriekšējiem periodiem, sarežģītākas un izsmalcinātākas rotaslietas nēsāja gandrīz tikai sievietes.

Sieviešu rotaslietas mūsdienās

Sieviešu rotaslietas

Mūsdienās rotaslietas lielā mērā tiek uzskatītas par modes aksesuāru, kas papildina kopējo tēlu. Ne tikai izslavēti modes dizaneri un stilisti uzskata, ka tēls ir pabeigts tikai tad, ja tam ir pievienoti piemēroti aksesuāri, bet to varēs pateikt gandrīz jebkura sieviete. Piemēram, klasiskajam tēlam visbiežāk izvēlas rotaslietas ar pērlēm un dimantiem, lai klasiskā un izsmalcinātā tēla vēstījumu varētu iztulkot pat garāmgājējs. Tomēr arī tad, ja cilvēks necenšas pieturēties noteiktam stilam, aksesuāri joprojām ir lieliska izvēle personības izpausmei.

Daudzām sievietēm rotaslietas patīk nēsāt kā sievišķības simbolu vai sociālā statusa zīmogu. Ļoti daudzas sievietes mūsdienās atzīst, ka pareizi piemeklētas rotaslietas paaugstina viņu pašpārliecinātību. Lūk, pieci iemesli, kāpēc rotaslietas ir svarīgas mūsdienu sievietēm:

  • Rotaslietas ir labākais aksesuārs jebkura tēla papildināšanai, kas palīdz nodot tēla vēstījumu tālākai sabiedrībai

  • Rotaslietas var būt labs ieguldījums

  • Rotaslietas paaugstina sievietes pašvērtējumu un vairo pārliecību sevī

  • Ārkārtīgi bieži rotaslietas ir viena no sieviešu kārotākajām un arī vērtīgākajām dāvanām

  • Rotaslietām var būt sentimentāla un simboliska vērtība

Bet, protams, mūsdienās rotaslietas nav tikai viena dzimuma aksesuārs. Bieži vien tās izvēlas arī vīrieši, un visspilgtākais piemērs tam ir laulības gredzeni. Tāpat mūsdienās nav zudusi saderināšanās gredzenu tradīcija. Šo gredzenu visbiežāk nēsā tieši sievietes, taču pasniedz vīrieši.

Saderināšanās procesa un saderināšanās gredzenu tradīcija aizsākās ar vēstures pieturpunktu 1477. gadā, kad romantiskais Maksimiliāns, Austriešu valdnieks, savai mīļotajai Marijai Burgundijai pasniedza gredzenu kā solījumu par gaidāmajām kāzām. No tā laika līdz mūsdienām, saderināšanās gredzeni ir vairāku miljardu dolāru vērta industrija.

Rotaslietu nozīme cilvēka dzīvē

Jāatzīst, ka gan agrāk, gan mūsdienās daudzi cilvēki izvēlas rotaslietas nevis pēc to ārējā izskata, bet gan praktiskās vai simboliskās nozīmes un pielietojuma. Pastāv vairāki stāsti par to, kā cilvēki ir izmantojuši rotaslietas un kādu nozīmi tām piešķīruši, sākot ar aizsardzību pret ļaunajiem spēkiem un pabeidzot ar sociālā statusa piederības zīmi. Katrs izvēlas savu ideālo rotaslietu pēc noteiktiem parametriem — vienam tas var būt metāla vērtīgums, otram dārgakmeņa simboliskā nozīme, bet daudzi patieso rotaslietas kārošanas iemeslu pat neatklāj, jo tas var būt ārkārtīgi personīgs un sentimentāls. Lūk, dažas populārākās rotaslietu nozīmes cilvēku dzīvēs!

Rotaslietas kā aizsardzības simbols

Senatnē tautā runāja, ka daži amuleti un talismani var aizbiedēt ļaunos garus un pasargāt to valkātāju no ļaunuma. Šāda ticība daudziem cilvēkiem ir saglabājusies arī mūsdienās, un joprojām ir iespēja iegādāties daudz un dažādas rotaslietas ar aizsargājošām īpašībām.

Viena no populārākajām aizsargājošajām rotaslietām ir ļaunās acs amulets, kas, kā tiek uzskatīts, aizbiedē nelaimes. Ļaunās acs piekariņi ir sastopami daudzās kultūrās, un tie bieži vien ir izgatavoti no stikla vai keramikas. Visticamāk, ar šo simbolu saskarsieties teju visos tūristu veikalos, lai arī kurā pasaules malā tas neatrastos. Visbiežāk ar šo amuletu sastopamas aproces, kaklarotas un piekariņi. Dažos gadījumos tie var saturēt arī nelielu daudzumu vērtīga metāla, piemēram, sudraba vai zelta.

Vēl viena populāra aizsargājoša rotaslieta ir krucifikss jeb krustiņš. Tas ir kristiešu simbols, kas simbolizē Jēzus Kristus ciešanas pie krusta. To visbiežāk nēsā kā kaklarotu, turklāt jau no mazām dienām — zelta krustiņš ir populārākā bērnu rotaslieta, ko parasti dāvina krustvecāki bērna krustību dienā.

Kā redzat, rotaslietas ar aizsargājošām īpašībām ir ļoti populāras arī mūsdienās, un ne tikai to cilvēku vidū, kuri ir māņticīgi. Mūsu platuma grādos cilvēki ir tendēti pieturēties tradīcijām, kas radušās no, piemēram, kristietības. Taču ne vienmēr cilvēks, kurš nēsā ap kaklu zelta krustiņu, to saistīs ar reliģiju — mūsdienās zelta krustiņš var būt rotaslieta, kam ir ģimeniska un sentimentāla, nevis reliģiska vērtība.

Akmens rotas kā dziedinošs spēks

Jau izsenis cilvēki ir ticējuši, ka dažiem juvelierizstrādājumu veidiem piemīt dziedinošas īpašības. Pašsajūtas uzlabošanas nolūkam dažādas rotaslietas ar konkrētiem akmeņiem izmanto jau gadsimtiem ilgi, un daudzi cilvēki to dziedinošajām īpašībām tic vēl šodien. Lūk, populārākie piemēri:

  • Ahāts — spēka un harmonijas akmens, kas stiprina intelektu un palielina koncentrēšanās vai analītiskās spējas

  • Ametists — apdomības, spēka un gudrības akmens. Tiek lēsts, ka tas palīdz atbrīvoties no bailēm un uzturēt optimismu

  • Hematīts — palīdz sabalansēt emocijas un noņem spriedzi, uzlabojot sirdsdarbību

  • Lava — akmens, kas vairo stabilitāti un nomierina, kā arī stiprina pašapziņu un palīdz sasniegt vēlmes

  • Lazurīts — veicina garīgu dziedināšanu, paaugstina fiziskās spējas, stiprina draudzības saites

  • Onikss — iedvesmas avots, kas palīdz sadzirdēt iekšējo balsi

  • Pērles — maiguma un sievišķās enerģijas simbols

  • Dzintars un dzintara rotas — paaugstina imunitāti un uzlādē ar enerģiju

Protams, papildus dažādām simboliskām un dziedinošām nozīmēm, visi šie akmeņi gluži vienkārši ir vizuāli pievilcīgi, tādēļ arī tik lieliski iederās dažādās rotās. Tomēr kas to lai zina — izmēģināt kādu no šiem akmeņiem noteikti nenāks par ļaunu!

Tiesa, ne visiem cilvēkiem iet pie sirds dabīgo akmeņu rotas. Tādā gadījumā vērts apsvērt dārgakmeņu rotas. Populārākie dārgakmeņi un pusdārgakmeņi ir:

  • Karaliski zilais safīrs;

  • Koši zaļais smaragds;

  • Mirdzošais briljants;

  • Kaismīgais rubīns.

Rotaslietas kā investīcija

Pirmo reizi rotaslietas kā maksāšanas līdzekli sāka izmantot aptuveni 10 000 gadu pirms mūsu ēras, Mezopotāmijas šumeru kultūrā un arī citās pasaules daļās. Daži vēsturnieki uzskata, ka vārds "nauda" ir cēlies no sanskrita vārda "kāṣaḥ", kas apzīmē no dārgmetāliem izgatavotu aproces vai potītes veidu.

Arī Otrā pasaules kara laikā varam redzēt pierādījumu tam, ka rotaslietas tika izmantotas praktiskos nolūkos. Tolaik daudzas valstis ieviesa "lietderīgās" rotaslietas, kas tika izgatavotas no parastajiem metāliem, piemēram, vara un misiņa. Tas tika darīts, lai taupītu dārgmetālu resursus kara vajadzībām. Turklāt sievietes tika aicinātas nodot savus zelta laulības gredzenus, lai tos pārkausētu un pārvērstu monētās.

Mūsdienās ideja par rotaslietām kā investīciju nekur nav pazudusi. Ņemot vērā, ka zelts ir viens no stabilākajiem aktīviem, daudzi cilvēki izvēlas tieši šā dārgmetāla rotaslietas, kas var kalpot kā zināms ‘’drošības spilvens’’. Turklāt, ja runājam par rotaslietām, kas tiek nodotas no paaudzes paaudzē, tad jau atkal zelta rotas ir vispopulārākās. Gluži vienkārši tādēļ, ka cilvēki ir pārliecināti par to, ka zelta vērtība teju nekad nekritīsies.

Rotaslietas kā statusa vai piederības simbols

Kopš senseniemlaikiem rotaslietas ir izmantotas, lai apzīmētu statusu un piederību noteiktam sociālajam slānim. Kādreiz tikai visbagātākie un ietekmīgākie cilvēki varēja atļauties valkāt izsmalcinātas rotaslietas no zelta un citiem dārgmetāliem, jo juvelierizstrādājumu izgatavošana bija ārkārtīgi dārga. Turklāt rotaslietām nebija milzīgs pieprasījums no lielākās sabiedrības daļas, kas gluži vienkārši nevarēja to atļauties.

Mūsdienās rotaslietas no dārgmetāliem, jo sevišķi sudraba rotaslietas, var atļauties liela daļa sabiedrības. Taču, līdzīgi kā toreiz, arī 21. gadsimta sabiedrībā luksusa rotas, piemēram, gredzenu ar vairāku karātu briljantiem, var atļauties iegādāties tikai retais.

Viena lieta, kas ir palikusi nemainīga, ir rotaslietas kā piederības simbols. Jau izsenis cilvēki bija izdomājuši nēsāt noteiktas rotaslietas, lai apzīmētu piederību kādai šaurai interešu grupai. Piemēram, ar zīmoggredzenu varēja apzīmēt vienas universitātes studentus/profesorus, politiskos domubiedrus vai vienas dzimtas radus.

Arī mūsdienās daudzi nēsā augstskolu zīmoggredzenus un ne tikai. Pat daudzās vidusskolās ir saglabājusies žetonu vakaru tradīcija, kurā ierasts, ka vienas klases skolēni apmainās ar žetongredzeniem. Tāpat aktuālas ir arī dzimtas piederības rotaslietas — piemēram, daudzi vīrieši vēlas bildināt sievieti ar viņam mantojumā atstāto saderināšanās gredzenu.

Rotaslietu materiālu veidi

Tiklīdz cilvēki apguva primitīvas metālapstrādes metodes, viena no pirmajām lietām, kas tika izgatavota, bija rota. Attīstoties tehnoloģijām, attīstījās arī rotaslietu izgatavošanai izmantotie materiāli. Rūpnieciskā revolūcija veicināja būtiskas pārmaiņas rotaslietu industrijā, jo nu tās varēja ražot masveidā. Tomēr mūsdienās, kad atgriežamies pie individuālisma un personalzācijas kulta, daudzi amatnieki joprojām piedāvā pašu rokām kaltas rotas. Lai nu kā, visbiežāk izmantotie materiāli rotaslietu izgatavošanā ir nemainīgi.

Zelta rotaslietas

Zelta rotaslietas

Pastāv vismaz četri dažādi zelta rotaslietu veidi, kuri ir pieejami jebkurā juvelierizstrādājumu salonā. Zelta metāla dažādība nodrošina to, ka katrs var atrast gan savām vēlmēm, gan budžetam piemērotu variantu. Lūk, populārākie zelta rotaslietu veidi:

  • Rotaslietas no baltā zelta — zeltam piejaucot sudrabu, niķeli un pallādiju, tiek iegūta baltā zelta rotaslieta, kas ir izcili piemērota vēsam ādas tonim

  • Rotaslietas no dzeltenā zelta — veidojas, jaucot zeltu kopā ar varu, sudrabu un cinku. Lieliski derēs siltam ādas tonim.

  • Rotaslietas no sarkanā (rozā) — rozā zelta krāsu iegūst, sajaucot zeltu kopā ar varu.

Latvijā galvenokārt redzēsim piecu veidu zelta rotaslietu proves:

  • 375;

  • 585 (14K);

  • 750 (18K);

  • 916;

  • 999.

Apzeltītas rotaslietas

Budžetam draudzīgākās ir rotaslietas, kas pārklātas ar smalku zelta kārtiņu jeb apzeltītas rotaslietas. Visbiežāk, zeltu klāj uz tāda pamatmateriāla kā varš vai misiņš. Šīs rotaslietas satur mazāk nekā 0,05 % zelta. Tāpat iespējams apzeltīt arī sudraba rotaslietas.

Sudraba rotaslietas

Ikviena īsta sudraba rotaslieta ir marķēta ar atzīmi ‘’0,925’’ vai ‘’925’’, kas nozīmē, ka tā sastāvā ietilpst 92,5% tīra sudraba. Zemāka prove nav populāra izvēle, jo tā norāda uz augstāku citu metālu piejaukumu, kas savukārt var rezultēties tajā, ka rota ar laiku zaudēs oriģinālo sudraba nokrāsu.

Tomēr pastāv arī augstākas proves sudraba rotaslietas. Šie izstrādājumi ir izgatavoti no 99,9 % sudraba un 0,1 % citu elementu. Tas ir tīrākais sudrabs, ko izmanto juvelierizstrādājumos. Tomēr no mīnusiem, tīrs sudrabs ir ļoti mīksts, tāpēc šādi izstrādājumi viegli skrāpējas un gadu gaitā bieži zaudē savu formu.

Vara rotaslietas

Vara rotaslietas bieži vien ir populāra izvēle to cilvēku vidū, kas augstu vērtē oranžīgi sārto nokrāsu rotaslietās.

Varš ir neticami plastisks metāls, kas ļoti labi kombinējas ar citiem materiāliem. Turklāt tas ir diezgan lēts. Pareizi kopjot vara rotaslietas, tās kalpos ļoti ilgi.

Platīna rotaslietas

Visbiežāk sastopamo platīna juvelierizstrādājumu sastāvā ir 90-95 % tīra platīna, bet atlikušo daļu parasti veido kobalts vai rutēns. Platīna rotaslietas kalpo ļoti ilgi, jo platīna juvelierizstrādājumi ir ārkārtīgi izturīgi pret ārējo apstākļu ietekmi.

Platīna rotaslietas ir baltā nokrāsā, tāpēc tās lieliski sader ar daudziem akmeņiem un dārgakmeņiem. Lai gan platīna rotaslietas var šķist dārgākas, tomēr tās ir praktiski nenonēsājamas, tādēļ būs lieliski piemērotas cilvēkiem, kas augstu vērtē izcilu kvalitāti un ilgstpēju. Piemēram, ja jūs izvēlaties platīna laulību gredzenu un nosverat to savā kāzu dienā, jūsu 40. kāzu gadadienā tā svērts tieši tikpat daudz!

Titāna rotaslietas

Titāns ir vēl viens bieži sastopams metāls, kuru izmanto juvelierizstrādājumos. Tas ir nerūsējošs metāls, tāpēc tā izstrādājumi kalpo ilgu laiku. No titāna izgatavotos izstrādājumus ir grūti saskrāpēt vai saliekt, tāpēc tā ir laba izvēle cilvēkiem, kuri strādā smagu darbu ar rokām vai mīl brīvdabas aktivitātes. Turklāt tas ir vieglāks par daudziem dārgmetāliem. Līdzās platīnam, titāns ilgstoši saglabājas neskarts, un tas ir izturīgs pret temperatūras un vides izmaiņām. Diezgan daudzas vīriešu rotaslietas tiek izgatavotas tieši no titāna.

Misiņa rotaslietas

Misiņa rotaslietas ir moderns risinājums, kas ir ideāli piemērots mūsdienīgām sievietēm un mūsdienīgiem vīriešiem.Misiņa rotaslietām ir skaists zeltains tonis, ko nodrošina cinka un vara sakausējuma kombinācija.

Misiņa rotaslietas bieži vien ir pieejamākas nekā, piemēram, tīra zelta vai tīra sudraba rotaslietas. Liels pluss, ka tās nerūsē, līdz ar to kalpo gadiem ilgi.

Nerūsējošā tērauda rotaslietas

Nerūsējoša tērauda rotaslietas ir ideāli piemērotas tiem, kas vēlas iegādāties vienu rotaslietu uz visu dzīvi, piemēram, kāzu gredzenus. Tāpat tās lieliski der cilvēkiem, kam jāstrādā smags fizisks darbs. Nerusējoša tērauda rotaslietas, protams, nerūsē, tās ir grūti saskrāpējamas, kā arī neticami vieglas.

Oriģinālas un netipiskas rotaslietas

Tā kā rotaslietas lielā mērā kalpo kā cilvēka personības izpausmes veids, tad mūsdienās varam sastapt ļoti daudzus interesantus un pat oriģinālus rotaslietu veidus. Lūk, daži no, mūsuprāt, īpašākajiem rotaslietu veidiem:

Gliemežvāku rotaslietas

Ja esat kādreiz devies atvaļinājumā uz siltajām zemēm, droši vien esat novērojis, ka parasti netālu no pludmales tiek tirgotas dažāds gliemežvāku rotaslietas. Lai gan Latvijā šis rotaslietu veids nav ārkārtīgi populārs mūsu ģeolokācijas dēļ, tomēr mākslinieciskākās dvēseles joprojām iemanās izrotāt sevi tieši ar gliemežvāku rotām. Tās var būt aproces, kaklarotas vai auskari. Plašā gliemežvāku krāsu, izmēru un formu dažādība nodrošina to, ka ikviens var atrast sev piemērotāko variantu. Parasti šādas rotaslietas izvēlas mākslinieciski cilvēki, kas vēlas uzsvērt savu brīvo garu un tuvību dabai.

Koka rotaslietas

Nav divu vienādu koka rotaslietu, un katrai no tām ir savs unikāls stāsts. Tā kā mūsdienās arvien aktuālāka kļūst tēma par vides aizsardzību un ilgtspēju, iespējams, koka rotaslietas gaida īsts slavas mirklis. Bez šaubām, koka rotaslietas ir videi draudzīgas, jo ir gatavotas no dabīgiem materiāliem. Turklāt šādas rotas ir viegli pieejamas. Papildus tam, koks kā materiāls ir hipoalerģisks, tādēļ tā ir lieliska izvēle tiem, kuri veselības apsvērumu dēļ nevar nēsāt citu materiālu rotas. Viena no populārākajām koka rotām ir koka gredzeni.

Māla rotaslietas

Arī māla rotaslietas ir rotaslietu veids, ko īpaši augstu vērtē tieši mākslinieki. Iespējams, tādēļ, ka viņi vislabāk apzinās rokām darinātu izstrādājumu vērtību. Tāpat māla rotaslietas noteikti liks izcelties apkārtējo vidū, kā arī māla rotaslietas ir ļoti viegli izstrādāt pēc jūsu personīgajām iegribām.

Rotas vīriešiem

Rotas vīriešiem

Vai vīriešiem vajadzētu valkāt rotaslietas? Īsā atbilde ir — jā, noteikti! Neatkarīgi no tā, vai tās ir klasiskas aproču pogas vai vīriešu zelta ķēdīte, šīs mazās detaļas var ievērojami uzlabot vizuālo koptēlu un kalpot kā personības izpausmes veids. Lūk, daži vīriešu rotaslietu piemēri:

Aproču pogas

Aproču pogas ir ideāli piemērota vīriešu rotaslieta svinīgiem pasākumiem, kas lieliski pieskaņojas lietišķiem tērpiem — uzvalkam vai žaketei. Oficiālam pasākumam labi noderēs aproču pogas no silta metāla, kādi ir, piemēram, zelts un varš.

Vīriešu gredzeni

Visbiežāk vīrieši valkā tieši zelta kāzu gredzenus, taču tā nav vienīgā opcija plašajā piedāvājumā. Masīvs sudraba gredzens vai gredzens ar matētu apdari ir divas no populārākajām izvēlēm tādiem gredzeniem kā Nameja gredzens vai zīmoggredzens. Tomēr daudzi vīrieši izvēlas arī zelta zīmoggredzenus par godu tādiem notikumiem kā, piemēram, bērna dzimšana, vai arī vienkārši saņemot tos mantojumā. Katrā ziņā, vīriešu gredzeni ir patiešām augstas klases aksesuārs.

Vīriešu ķēdītes

Daudzi vīrieši no vīriešu rotām dod priekšroku tieši ķēdītēm, ko nēsāt ap kaklu. Tas palīdz gan diskrēta stila ieturēšanā, gan arī zināma statusa parādīšanā. Ideālie vīriešu ķēdītes parametri ir:

  • Masīvums, biezums un pinuma tips

  • Garums 45-60cm

  • Kulona izvēle

  • Materiāls — populārākie, protams, ir zelts un sudrabs

Tieši šie paši faktori ir attiecināmi arī uz vīriešu rokassprādzēm.

Baltu rotas

Latviešu vidū ir jo sevišķi aktuāls viens rotaslietu tips, ko mēdz dēvēt par Baltu rotām. Tās izvēlas kā vīrieši, tā sievietes. Zināms, ka šādas rotas vairo nacionālo pašapziņu, stiprina kopības un piederības sajūtu, veicina patriotismu, kā arī zināmā mērā ļauj atgriezties pie mūsu tautas saknēm jeb pirmsākumiem.

Baltu rotas ir tādas rotaslietas, kas nes visas tautas stāstu un dzīves gudrību. Tās ir piesātinātas ar īpašu enerģiju, kas ciešā mērā saistīta ar dabu, dzimtu, darbu, briedumu un citām Baltu vērtībām. Parasti šīs vērtības tiek ietērptas noteiktos simbolos, piemēram:

  • latviešu rakstu zīmēs

  • mitoloģiskajos un senlatviešu tēlos

  • Baltijai raksturīgos kokos un koku lapās, piemēram, ozollapās, kļavu lapās u.c.

  • Baltijai raksturīgos ziedos, piemēram, miķelītēs, saulespuķēs u.c.

  • debess ķermeņos

  • dzīvniekos

  • u.c.

Visbiežāk Baltu rotas tiek izgatavotas no sudraba, jo Baltu kultūrā sudrabs diezko bieži ir ticis vērtēts pat augstāk par zeltu. Tas skaidrojams ar to, ka sudrabs simbolizē garīgās vērtības, sievišķo enerģiju un Mēnesi, kamēr zelts — saistību ar materiālo pasauli un Sauli. Tomēr joprojām šādas stilistikas rotas varat atrast gan no zelta, gan, piemēram, bronzas.

Lūk, daži populārākie Baltu rotu piemēri:

  • Gredzeni

  • Aproces

  • Auskari

  • Piespraudes un saktas

  • Kuloni un kaklarotas

  • Apročpogas

Dzintara rotaslietas

Nav noslēpums, ka viens no Baltu tautas amuletiem ir tieši dzintars. Tādēļ mūsu platuma grādos ir tik populāras dzintara rotaslietas. Populārākās dzintara rotas ir:

  • Dzintara krelles

  • Dzintara aproces

  • Kaklarota ar dzintara kulonu

  • Gredzens ar iestrādātu dzintara akmeni

  • Dzintara auskari

Baltijā dzintars ir tik populārs, jo tas ir vienīgais dārgakmenis, kas pirms miljoniem gadu radies no senkoku sveķiem. Tā kā Baltijā mežu ir daudz, nav pārsteigums, ka esam dēvēti par dzintarzemi dzintarjūras krastā. Tādēļ droši vien ikvienam vajadzētu mācīties novērtēt arī pašmāju bagātības, jo patiesībā dzintars ir ārkārtīgi unikāls akmens. Tautā dzintaru sauc arī par Saules akmeni.

Mūsu senči ir pamanījuši ne vien dzintara skaistumu un vieglo veidošanu (tā kā dzintars ir ļoti mīksts), bet gan arī apzinājušies tā maģiskās īpašības. Daudzi uzskata, ka dzintars vairo spēku, gara spēcību, piesauc veiksmi un stiprina veselību.

Pirmās dzintara rotas minētas jau Homēra Odisejā. Izrādās, tās rotājušas Ēģiptes faraona Tutanhamona galvassegu. Savukārt Nērona valdīšanas laikā tirgoņi tika sūtīti uz ziemeļzemēm tieši pēc Baltijas dzintara, jo tas ir skaitījies vērtīgākais pasaulē.

Runājot par dzintara vērtīgajām īpašībām, tiek uzskatīts, ka tas satur daudz organismam vajadzīgu vielu, tostarp, dzintarskābi un sāļus. Iekļūstot dziļākajos ādas slāņos, šie savienojumi ir spējīgi aktivēt visus tur notiekošos procesus, piemēram, pasargāt šūnu membrānas no brīvo radikāļu kaitējumiem un paātrināt šūnu atjaunošanos. Tālab dzintaru nereti uzskata par nevīstošās jaunības akmeni.

Rotaslietas bērniem

Rotaslietas bērniem

Rotaslietas jau sen vairs netiek attiecinātas tikai uz pieaugušajiem — jau kopš seniem laikiem, dažādus aizsardzības amuletus vajadzēja veidot arī tikai bērniem. Līdz ar to, rotaslietas bērniem allaž ir bijusi aktuāla tēma. Tiesa, mūsdienās izpildījums un pielietojums ir mazliet citādāks.

Pirmās rotas izvēle jūsu bērnam

Visbiežāk pirmā rotaslieta bērnam tiek pasniegta kā dāvana, kas pēc tam visu viņa mūžu saglabās šo sentimentālo vērtību. Tieši tādēļ ir tik svarīgi izvēlēties un izvērtēt, kāda būtu labākā pirmā rota bērnam.

Nereti pirmās rotas bērns saņem tieši kristībās, pirmajā dzimšanas dienā vai pirmajos Ziemassvētkos.

Ja esat bērniņa krustvecāks, tad noteikti jau zināt, ka krustībās dāvāsiet viņa pirmo zelta krustiņu. Tāpat kristības aktuāli dāvināt sudraba karotītes. Savukārt citi viesi var dāvāt rotu ar zīmēm, kas būs kā laba vēlējums. Populārā izvēle ir piekariņš ar bērna vārda pirmo burtu, kā arī rotaslieta, kurā var iegravēt pilnu bērna vārdu.

Pirmo rotu bērnam var pasniegt arī dzimšanas dienā. Tā var būt arī kāda skaistuma lieta, piemēram, nagliņauskari ar pērlēm, vai gredzentiņš ar iespēju mainīt izmēru. Ļoti populāras bērnu rotas ir ar simbolisku nozīmi, piemēram, kuloni ar četrlapu āboliņu.

faq

FAQ

Ko nozīmē 925 zīme uz rotaslietas?

Viens no visbiežāk sastopamākajiem cipariem uz sudraba rotaslietām ir 925. To bieži atradīsiet iespiestu uz sudraba kaklarotu aizdares vai gredzenu iekšpusē. Šis skaitlis nozīmē, ka ražotājs izstrādājuma izgatavošanā ir izmantojis 92,5 % sudraba.

Kāpēc manas rotaslietas pulētā apdare izbalē?

Neviena virsmas apdare nav 100% noturīga. Ikdienas valkāšanas rezultātā, uz pulētas rotaslietas virsmas var rasties nelieli skrāpējumi. Šāda nodiluma rezultātā, pulētā rotaslieta ar laiku kļūst mazāk pulēta un vairāk matēta. Lai izvairītos no šāda rezultāta, ievērojiet visus rotaslietu kopšanas pamatprincipus.

Kā es varu noteikt savu gredzena izmēru mājas apstākļos?

Paņemiet diegu vai papīra strēmeli un aptiniet to ap pirkstu, uz kura plānojat vilkt gredzenu. Nomēriet iegūto nogriezni milimetros un konvertējiet rezultātu gredzena izmērā, izmantojot internetā pieejamās tabulas. Tāpat varat izmērīt jau esoša gredzena diametru, ko pēc tam atkal var konvertēt gredzena izmērā, izmantojot konvertācijas tabulas.